coin - онтологија

грош повеќе

мн. грошови
Вид збор: Именка, машки род
ситна пара
Албански: monedhë
Употреба: Историја

монета повеќе

мн. монети
Вид збор: Именка, женски род
кована (метална) пара
Албански: monedhë
Употреба: Економија

пара повеќе

мн. пари
Вид збор: Именка, женски род
монета
Турски: para Албански: monedhë
Употреба: Економија , Разговорно