collapse - онтологија

гровне повеќе

гровнат
Вид збор: Глагол, свршен
Опадне нагло, клапне, се истошти, се измори наеднаш.
Албански: rrëzim

зајде повеќе

зајдат
Вид збор: Глагол, свршен
Загуби свест, се изгуби.
Албански: humb vetëdije, humbet
Употреба: Медицина , Преносно значење

згрмоли повеќе

(се) згрмолат
Вид збор: Глагол, свршен
Се струполи, се урне, падне шумно.

колабира повеќе

колабираат
Вид збор: Глагол, свршен и несвршен
Падне, паѓа во несвест, добие, добива напад на колапс.
Употреба: Медицина

колапс повеќе

(едн.) колапсот
Вид збор: Именка, машки род
Нагло губење свест, премаленост поради здравствени проблеми.
Албански: kolaps, alivanosje
Употреба: Медицина
Пропаѓање (во економијата, во стопанството).
Албански: shkatërrim, rënie
Употреба: Економија , Преносно значење

сруши повеќе

срушат
Вид збор: Глагол, свршен
(се сруши) Се урне, падне од удар; се претвори во урнатини.
Албански: shemb
(се сруши) Се урне, се уништи, се сосипе, се растрои.
Албански: shemb
Употреба: Преносно значење

урива повеќе

Види и: урне (св.)
уриваат
Вид збор: Глагол, несвршен
одронува
Албански: rrënim, shkatërrim

уривање повеќе

Вид збор: Именка, среден род
одронување
Албански: shembje