colour - онтологија

бои повеќе

бојат
Вид збор: Глагол, несвршен
Бојосува, прави да биде во друга боја.
Турски: paint Албански: ngjyros

вапса повеќе

вапсаат
Вид збор: Глагол, свршен
Обои со боја.
Албански: ngjyros
(се вапса) се обои
Албански: ngjyroset

довапса повеќе

Види и: вапса (св.)
довапсаат
Вид збор: Глагол, свршен
Заврши со боењето.

зашара повеќе

Види и: шари (несв.)
зашараат
Вид збор: Глагол, свршен
Почне да се шаренее.
Албански: ngjyroset
(се зашара) се зашаренее
Албански: ngjyroset, nuancohet

зашаренее повеќе

(се) зашаренеат
Вид збор: Глагол, свршен
Почне да се шаренее.

оксидира повеќе

оксидираат
Вид збор: Глагол, свршен и несвршен
Бојадиса, бојадисува коса во посветла нијанса.
Албански: ngjyros flokun
Употреба: Ретко

прошари повеќе

прошарат
Вид збор: Глагол, свршен
Направи понекаде да стане шарено, со поинаква боја од основната.
Албански: bëj lara

ренк повеќе

(едн.)
Вид збор: Именка, машки род
боја, нијанса, прелив
Турски: renk
Употреба: Архаизам , Разговорно

тон повеќе

мн. тонови
Вид збор: Именка, машки род
(во сликарството) Боја, дејствувањето на сите бои на една слика.
Албански: ngjyrë
Употреба: Преносно значење

шар повеќе

мн. шари
Вид збор: Именка, машки род
шара, боја
Албански: vizaton