comedian - онтологија

караѓоз повеќе

(едн.)
Вид збор: Именка, машки род
Лице што прави смешки, комичар.
Турски: karagöz Албански: komedian
Употреба: Разговорно , Сцена

комедијант повеќе

мн. комедијанти
Вид збор: Именка, машки род
Актер што игра комични ролји.
Албански: komedian
Употреба: Сцена
Човек што се држи неприродно, што cо своето однесување е за смеа, за подбив.
Албански: komedian
Употреба: Пејоратив

комичар повеќе

мн. комичари
Вид збор: Именка, машки род
Актер што игра смешни, комични улоги.
Албански: komedian
Употреба: Сцена
Лице што умее да ги засмева и да ги забавува другите.
Албански: komedian
Употреба: Разговорно , Сцена
Автор на комедии.
Албански: komedian
Употреба: Литература