comedy - онтологија

комедија повеќе

мн. комедии
Вид збор: Именка, женски род
Вид драма со смешна, весела содржина.
Албански: komedi
Употреба: Сцена

комендија повеќе

Види и: комедија (ж.)
мн. комендии
Вид збор: Именка, женски род
смешна случка, шега
Употреба: Разговорно