comfort - онтологија

згода повеќе

мн. згоди
Вид збор: Именка, женски род
удобност, поволност
Албански: rehati

комодитет повеќе

комодитетот
Вид збор: Именка, машки род
удобност, пријатност
Албански: komoditet, komfort

комоција повеќе

мн. комоции
Вид збор: Именка, женски род
удобност
Албански: komfort

комфор повеќе

(едн.) комфорот
Вид збор: Именка, машки род
Севкупност од удопства за работа, живеење, одмор.
Француски: confort

погодност повеќе

мн. погодности
Вид збор: Именка, женски род
удобност
Албански: komfort, komoditet

пригода повеќе

мн. пригоди
Вид збор: Именка, женски род
згода
Албански: komoditet

раатлак повеќе

раатлакот
Вид збор: Именка, машки род
мирен живот, спокојство безгрижност, удобност
Турски: rahatlık
Употреба: Разговорно
Примери:
Си го гледа раатлакот.

разговори повеќе

разговорат
Вид збор: Глагол, свршен
Со разговор утеши, охрабри, позанимава.
Албански: ngushëllon, rehaton

рахат повеќе

Види и: раат (м.)
Вид збор: Именка, машки род
раат

угодност повеќе

Види и: удобност (ж.)
мн. угодности
Вид збор: Именка, женски род
удобност

удобност повеќе

мн. удобности
Вид збор: Именка, женски род
угодност, комодитет
Примери:
Му ја расипа удобноста.

удопство повеќе

мн. удопства
Вид збор: Именка, среден род
удобност, угодност

утеха повеќе

мн. утехи
Вид збор: Именка, женски род
Она што утешува, оној што ја доставува утехата.
Албански: ngushëllim, qetësim
Примери:
Синот ми е единствената утеха.

утеши повеќе

Види и: теши (несв.)
утешат
Вид збор: Глагол, свршен
даде, пружа утеха
Албански: ngushëlloj, qetësoj
Примери:
Кажи некој добар збор, утеши ме.
(се утеши) Се смири, најде утеха во нешто.
Албански: ngushëllohem, qetësohem

утешува повеќе

Види и: утеши (св.)
утешуваат
Вид збор: Глагол, несвршен
(се) утеши

утешување повеќе

Вид збор: Именка, среден род
утеха