compartment - онтологија

купе повеќе

мн. купеа
Вид збор: Именка, среден род
Затворен оддел со седишта во вагон.
Албански: kabinë, kupe
Употреба: Транспорт , Туризам

насока повеќе

мн. насоки
Вид збор: Именка, женски род
Во школството - програма за образование во определен тип занимање.
Албански: drejtim
Употреба: Образование , Преносно значење

преграда повеќе

мн. прегради
Вид збор: Именка, женски род
Посебен, одделен дел од нешто.
Албански: veçantë