complaint - онтологија

плак повеќе

Вид збор: Именка, машки род
поплак, поплака
Албански: ankim, qarje
Употреба: Дијалектен збор , Народна поезија

поплак повеќе

Види и: поплака (ж.)
мн. поплаци
Вид збор: Именка, машки род
поплака

поплака повеќе

мн. поплаки
Вид збор: Именка, женски род
Изразување незадоволство од некоја неправилност, протестирање против некого или нешто.
Албански: ankesë

рекламација повеќе

мн. рекламации
Вид збор: Именка, женски род
жалба, протест, приговор
Албански: reklamacion, ankim

тимија повеќе

Вид збор: Именка, женски род
жалба, поплака
Употреба: Архаизам
Примери:
Си немаат тимија.