consideration - онтологија

обѕир повеќе

мн. обѕири
Вид збор: Именка, машки род
Внимание, разбирање, почит кон некого или кон нешто.

поштеда повеќе

Види и: поштеди (св.)
мн. поштеди
Вид збор: Именка, женски род
Заштита на некого, имање обѕир.
Албански: kursej, mbroj