consist - онтологија

состои повеќе

(се) состојат
Вид збор: Глагол, несвршен
Има во својот состав, составен е, содржи.
Албански: përbëhet
Примери:
Рефератот се состои од неколку дела.
Се заклучува во нешто, се содржи
Албански: përbëhet
Примери:
Неговата несреќа се состоеше во тоа.