consultant - онтологија

консултант повеќе

мн. консултанти
Вид збор: Именка, машки род
Специјалист во некоја област од кого се бараат совети, мислења.
Албански: konsultant
Употреба: Економија

советник повеќе

мн. советници
Вид збор: Именка, машки род
Титула на извесни виши функционери.
Албански: këshilltar, këshillues
Примери:
Државен советник.

советница повеќе

Види и: советник (м.)
мн. советници
Вид збор: Именка, женски род
За жена советник.
Албански: këshilltare