contact - онтологија

допир повеќе

мн. допири
Вид збор: Именка, машки род
Непосреден однос, врска, контакт; меѓусебно запознавање со некого или со нешто.
Албански: lidhje

исконтактира повеќе

Види и: контактира (св. и несв.)
исконтактираат
Вид збор: Глагол, свршен
контактира
Албански: kontaktoj
Стапи во контакт со многумина, со сите од определено множество.
Албански: kontaktoj

контакт повеќе

мн. контакти
Вид збор: Именка, машки род
допир, врска, дружење
Албански: kontakt
Врска, спој на два проводника на електрична струја.
Албански: kontakt
Употреба: Технологија

контактира повеќе

контактираат
Вид збор: Глагол, свршен и несвршен
Оствари, остварува врска со некого.

пазар повеќе

мн. пазари
Вид збор: Именка, машки род
Работа, договор за купопродажба.
Албански: pazarllëk
Употреба: Економија , Правда , Разговорно

побара повеќе

побараат
Вид збор: Глагол, свршен
Се обиде да воспостави контакт.
Албански: kontakt

поврзе повеќе

поврзе
Вид збор: Глагол, свршен
Овозможи некому врска, контакт на некаков начин.
Албански: kontakt

слушне повеќе

Види и: слуша (несв.)
слушнат
Вид збор: Глагол, свршен
(се слушне) Воспостави контакт, обично по телефон.
Албански: dëgjohet