convertible - онтологија

кабриолет повеќе

мн. кабриолети
Вид збор: Именка, машки род
Вид автомобил со две или четири седишта, cо подвижен покрив.
Албански: kabriolet
Употреба: Технологија , Транспорт

конвертибилен повеќе

конвертибилни
Вид збор: Придавка
Што може да се замени.
Албански: konvertibil
За валута - што може, што е прифатена да се менува за злато или за други валути.
Албански: konvertibil
Употреба: Економија