copulate - онтологија

води повеќе

водат
Вид збор: Глагол, несвршен
(се води) За крава или биволица - се оплодува, се пари.
Албански: çiftohet
Употреба: Земјоделство

копулира повеќе

копулираат
Вид збор: Глагол, свршен и несвршен
Има сексуален однос.
Употреба: Зоологија

пасе повеќе

пасат
Вид збор: Глагол, несвршен
За коњ, магаре - пари.
Албански: kullot
(се пари) се тера
Албански: çiftohem, ndërzehem