cornichon - онтологија

корнишон повеќе

мн. корнишони
Вид збор: Именка, машки род
Bид ситна краставичка за конзервирање.
Албански: kornishon, kastravec turshi
Употреба: Гастрономија

краставичка повеќе

мн. краставички
Вид збор: Именка, среден род
Bид мала краставица.
Албански: kornishon
Употреба: Гастрономија
Примери:
Кисели краставички.