corporal - онтологија

онбаша повеќе

мн. онбашии
Вид збор: Именка, машки род
Десетар во турската војска.
Турски: onbaşı
Употреба: Воен термин , Историја

подофицер повеќе

мн. подофицери
Вид збор: Именка, машки род
Воено лице со помал чин од офицерскиот.
Употреба: Воен термин