corpse - онтологија

мртовец повеќе

мн. мртовци
Вид збор: Именка, машки род
Човек кој престанал да живее, мртов човек.

мрша повеќе

мн. мрши
Вид збор: Именка, женски род
човечко тело
Албански: trup
Употреба: Медицина

стрв повеќе

(едн.) стрвта
Вид збор: Именка, женски род
Труп на мртво животно.
Примери:
Мршојадите ја осетија стрвта.

тело повеќе

мн. тела
Вид збор: Именка, среден род
труп, мртовец
Албански: kufomë