corrode - онтологија

кородира повеќе

кородираат
Вид збор: Глагол, свршен и несвршен
разјаде, разјадува, нагризе, нагризува
Употреба: Хемија

разјаде повеќе

разјадат
Вид збор: Глагол, свршен
Со хемиски процес - разруши, повреди.
Албански: brej