counter - онтологија

бројач повеќе

мн. бројачи
Вид збор: Именка, машки род
Лице што брои.
Албански: numrues
Направа за броење, за мерење, инструмент.
Албански: njehsorë
Употреба: Технологија

контра повеќе

Вид збор: Прилог
спротивно, обратно, против

контрира повеќе

контрираат
Вид збор: Глагол, свршен и несвршен
Презема контрадејствие.
се спротивстави, се спротивставува
Задава возвратен удар додека се брани.
Употреба: Спорт

шалтер повеќе

мн. шалтери
Вид збор: Именка, машки род
Прозорче - на станица, пошта, мала продавница и сл.
Германски: Schalter Албански: shalter, sportel
Употреба: Административен термин

шалтерски повеќе

Види и: шалтер (м.)
шалтерска
Вид збор: Придавка
Што се извршува, работи на шалтер.
Примери:
шалтерска служба