crab - онтологија

краба повеќе

мн. краби
Вид збор: Именка, женски род
Вид морски рак.
Латински: Brachyura
Употреба: Зоологија

рак повеќе

мн. раци
Вид збор: Именка, машки род
морски рак
Латински: Cancer pagurus Албански: gaforre
Употреба: Зоологија

ракче повеќе

мн. ракчиња
Вид збор: Именка, среден род
рак

раче повеќе

мн. рачиња
Вид збор: Именка, среден род
рак
Албански: gaforre
Употреба: Деминутив , Зоологија
Примери:
Раче осмокраче.

рачец повеќе

Види и: рак (м.)
мн. рачци
Вид збор: Именка, машки род
рак