cram - онтологија

втисне повеќе

Види и: тиска (несв.)
втиснат
Вид збор: Глагол, свршен
(се втисне) Се смести во тесен простор.
Албански: shpërngul

затрпа повеќе

Види и: трпа (несв.)
затрпат
Вид збор: Глагол, свршен
Наполни со нешто.
Употреба: Дијалектен збор

ливка повеќе

ливкаат
Вид збор: Глагол, несвршен
Зема храна во изобилство, прекумера.
Албански: han shumë, rras

набие повеќе

набијат
Вид збор: Глагол, свршен
Нагмечи, повреди со притисок, со удар.
Албански: shtyp

навотка повеќе

навоткаат
Вид збор: Глагол, свршен
Вотне многу нешта.
Албански: mbush, fus
(се навотка) Се вотне - во голем број, повеќемина.
Албански: futem

настожи повеќе

настожат
Вид збор: Глагол, свршен
Стави нешто во поголемо количество на несоодветно место.
Албански: mbush, mbledh
Употреба: Преносно значење

трпа повеќе

трпаат
Вид збор: Глагол, несвршен
Набива во тесен простор.
Употреба: Дијалектен збор