creep - онтологија

влекач повеќе

мн. влекачи
Вид збор: Именка, машки род
Човек што се однесува понизно пред претпоставените.
Албански: lëviz ngadalë
Употреба: Груб збор , Преносно значење

влечко повеќе

мн. влечковци
Вид збор: Именка, машки род
Човек што работи бавно и неуредно, што се влече, што се влечка.

ганѕало повеќе

мн. ганѕала
Вид збор: Именка, машки род
Човек што се ганѕа.
Употреба: Пејоратив

рептил повеќе

мн. рептили
Вид збор: Именка, машки род
Човек што се однесува понизно, се потчинува.