crew - онтологија

екипаж повеќе

мн. екипажи
Вид збор: Именка, машки род
Група луѓе, екипа што управува и одржува авион, брод, тенк итн.

посада повеќе

мн. посади
Вид збор: Именка, женски род
Екипаж на брод, авион.
Албански: ekuipazh
Употреба: Транспорт

послуга повеќе

(едн.) послугата
Вид збор: Именка, женски род
Луѓе ангажирани за одржување и употреба на артилериско оружје (топ, минофрлач, митралез).
Албански: shërbyes, ndihmës
Употреба: Воен термин