crown - онтологија

корона повеќе

мн. корони
Вид збор: Именка, женски род
круна
Албански: kurorë

круна повеќе

мн. круни
Вид збор: Именка, женски род
Златен венец или вид капа со скапоцени украcи за монарх како симбол на власт и на достоинство.
Албански: kurorë

навлака повеќе

мн. навлаки
Вид збор: Именка, женски род
облога, коронка на заб
Албански: mbështjellëse, kurorë dhëmbi
Употреба: Медицина