cuckoo - онтологија

кука повеќе

кукаат
Вид збор: Глагол, несвршен
За кукавица - испушта глас што се прима како
Албански: qaj, vajtoj, kukas
Употреба: Зоологија

кукавица повеќе

мн. кукавици
Вид збор: Именка, женски род
Птица преселница која обично не свива свое гнездо, туку ги остава јајцата во туѓо гнездо.
Латински: Cuculus canorus Албански: qyqe
Употреба: Зоологија

кукне повеќе

кукнат
Вид збор: Глагол, свршен
За кукавица - се огласи, испушти звук само еднаш.
Албански: zë qyqje

покука повеќе

Види и: кука (несв.)
покукаат
Вид збор: Глагол, свршен
За кукавица - кука малку, кратко време.