curdle - онтологија

засири повеќе

засират
Вид збор: Глагол, свршен
сири, потсири
Албански: zë djath
Употреба: Гастрономија
(се засири) За млеко - стане сирење.
Албански: zë djath

заурди повеќе

(се) заурдат
Вид збор: Глагол, свршен
Почне да станува како урда.
Употреба: Дијалектен збор

подвари повеќе

подварат
Вид збор: Глагол, свршен
За млеко - се расипе, се подурди, се заурди при варење.
Албански: prishet, , tharbëtohet
Употреба: Гастрономија

сирење повеќе

мн. сирења
Вид збор: Именка, среден род
(глаг. им.) Процес на производство на сирење.
Албански: zë djath

сосири повеќе

сосират
Вид збор: Глагол, свршен
За млеко - направи да се пресече, да стане густо.
Албански:
Употреба: Гастрономија
Примери:
Го сосири ли млекото?