curtain - онтологија

завеса повеќе

мн. завеси
Вид збор: Именка, женски род
Покривка за прозорец која служи за заштита од сонце, од туѓи погледи и сл.
Албански: perde
Големо платно што ја одделува сцената од салонот со публика во театар.
Албански: perde
Употреба: Сцена
Секој вид преграда од ткаенина обесена над врата и сл.
Албански: perde
покривка, покривач, преграда
Албански: mbulesë, perde
Употреба: Преносно значење

перде повеќе

мн. пердиња
Вид збор: Именка, среден род
завеса
Турски: perde Албански: perde
Употреба: Разговорно