cylinder - онтологија

цилиндар повеќе

мн. цилиндри
Вид збор: Именка, машки род
Геометриско тело, валјак, валец.
Албански: cilindër
Употреба: Математика
Примери:
Обемот на цилиндарот.
Дел од машина или мотор.
Албански: cilindër
Употреба: Технологија
Примери:
Парен цилиндар.