cynic - онтологија

драпач повеќе

мн. драпачи
Вид збор: Именка, машки род
Лице што се потсмева, се подбива со некого.

циник повеќе

мн. циници
Вид збор: Именка, машки род
Приврзаник на старогрчката школа на филозофот Антистен.
Албански: cinik
Употреба: Филозофија
циничен човек
Албански: cinik
Примери:
Беше познат како голем циник.