damnation - онтологија

арам повеќе

(едн.)
Вид збор: Именка, машки род
проклетство
Турски: haram
Употреба: Разговорно

налет повеќе

мн. налети
Вид збор: Именка, машки род
Клетва: проклет да е.
Турски: nalet Албански: mallkim
Употреба: Неменлив збор , Разговорно

проклетија повеќе

мн. проклетии
Вид збор: Именка, женски род
проклетство
Албански: mallkim

проклетство повеќе

мн. проклетства
Вид збор: Именка, среден род
Најжестока осуда, потполно отфрлување на некого.
Албански: mallkim
Извик при силно негодување.
Албански: ofshamë, sharje
Употреба: Книжевен збор

укориште повеќе

Види и: укор (м.)
Вид збор: Именка, среден род
проклетство
Албански: mallkim
Примери:
Што чека она укориштено, што не се кучи уште.