dance - онтологија

бало повеќе

мн. бала
Вид збор: Именка, среден род
танц, игра
Турски: balo
Употреба: Архаизам

заигра повеќе

заиграат
Вид збор: Глагол, свршен
За оро, танец - почне да игра.
Албански: kërcej
Употреба: Музика и танц

игра повеќе

мн. игри
Вид збор: Именка, женски род
Систем од движења што се изведуваат по одредени правила и во одреден ритам.
Албански: vallëzim
Употреба: Музика и танц

игра повеќе

играат
Вид збор: Глагол, несвршен
Учествува во изведба на оро, танц и сл.
Албански: vallëzon
Употреба: Музика и танц

меша повеќе

мешаат
Вид збор: Глагол, несвршен
Прави движења со телото, во танц или сл. во кое се имитираат движењата на направа при мешање.
Албански: dredhon
Употреба: Разговорно

оро повеќе

мн. ора
Вид збор: Именка, среден род
Народен танц во кој играчите најчесто фатени за раце се движат во круг.
Албански: valle
Употреба: Музика и танц
Музика за народен танц.
Албански: muzikë për vallëzim
Употреба: Музика и танц

пајдушка повеќе

(едн.) пајдушката
Вид збор: Именка, женски род
вид оро
Турски: payduşka
Употреба: Музика и танц

поразигра повеќе

Види и: разигра (св.)
поразиграат
Вид збор: Глагол, свршен
(се поразигра) Се разигра малку, во некоја мера.
Албански: luaj, vallëzoj pak

потанцува повеќе

потанцуваат
Вид збор: Глагол, свршен
Танцува малку, кратко време.

проигра повеќе

Види и: игра (несв.)
проиграат
Вид збор: Глагол, свршен
Почне да игра, да танцува, заигра првпат.
Албански: filloj të vallzoj

разигра повеќе

разиграат
Вид збор: Глагол, свршен
(се разигра) Почне многу да игра.
Албански: vallëzon, kërcen

танец повеќе

мн. танци
Вид збор: Именка, машки род
оро
Употреба: Музика и танц
Примери:
(разг.) Води (трга) танец.

танц повеќе

мн. танци
Вид збор: Именка, машки род
Движење, чекори во такт со музиката.
Албански: vallëzim
Употреба: Музика и танц
Примери:
модерен танц

танцува повеќе

танцуваат
Вид збор: Глагол, несвршен
Чекорење во такт со музиката.
Употреба: Музика и танц

трга повеќе

тргаат
Вид збор: Глагол, несвршен
(за оро) води
Албански: udhëheq