default - онтологија

дифолт повеќе

(едн.)
Вид збор: Именка, машки род
Сам по себе, почетна вредност.
Албански: çmim fillestar, nga vetvetja
Употреба: Информатика
Губење натпревар поради непојавување.
Албански: nga vetvetja, mosparaqitje
Употреба: Спорт

неплаќање повеќе

Вид збор: Именка, среден род
Немање можност за плаќање, отсуство на плаќање.
Употреба: Економија

фалирање повеќе

Вид збор: Именка, среден род
фалира
Албански: mungim, mosparaqitje
Употреба: Економија