delouse - онтологија

попоска повеќе

Види и: попошти (св.)
попоскаат
Вид збор: Глагол, свршен
попошти
Употреба: Дијалектен збор

попошти повеќе

Види и: пошти (несв.)
попоштат
Вид збор: Глагол, свршен
Пошти малку, некое време.

пошти повеќе

поштат
Вид збор: Глагол, несвршен
Чисти некому глава од вошки и сл.
Албански: çmorris
(се пошти) Се чисти од вошки.
Албански: çmorris