delta - онтологија

делта повеќе

мн. делти
Вид збор: Именка, женски род
(само едн.) Четвртата буква од грчката азбука.
Албански: delta
Употреба: Лингвистика
Утока на река што се дели на повеќе ракави.
Албански: deltë, gojë lumi
Употреба: Географија

утока повеќе

Вид збор: Именка, женски род
влив
Албански: deltë, derdhje lumi
Употреба: Географија