deluge - онтологија

наезда повеќе

мн. наезди
Вид збор: Именка, женски род
Надоаѓање на многу луѓе во некое место, во некоја земја.
Албански: rrëke, invazion
Употреба: Преносно значење
Примери:
Наезда на туристи.

налет повеќе

мн. налети
Вид збор: Именка, машки род
Незадржливо надоаѓање, наплив на нешто.
Албански: rrebesh, rrëke

пливне повеќе

пливнат
Вид збор: Глагол, свршен
Се појави во голем број.
Албански: vërsul

поплав повеќе

Види и: поплава (ж.)
мн. поплави
Вид збор: Именка, машки род
поплава

поплава повеќе

мн. поплави
Вид збор: Именка, женски род
Голема количина од нешто, мноштво.
Албански: rrebesh, përmbytje
Употреба: Преносно значење

потоп повеќе

(едн.) потопот
Вид збор: Именка, машки род
Според Библијата - голема поплава, која како казна за човечките гревови ја покрила целата земја со вода.
Албански: përmbytje, vërshim
Употреба: Религија
Голема поплава.
Албански: përmbytje, vërshim
Употреба: Преносно значење , Разговорно

преплави повеќе

преплават
Вид збор: Глагол, свршен
Покрие, исполни површина на нешто со вода.
Албански: vërshoj