depart - онтологија

замине повеќе

заминат
Вид збор: Глагол, свршен
Тргне да оди, отпатува некаде.
Албански: largohem

киниса повеќе

кинисаат
Вид збор: Глагол, свршен
Почне да оди, да се движи.
Употреба: Разговорно

одбие повеќе

одбијат
Вид збор: Глагол, свршен
Се истави, се потргне, се тргне настрана.
Албански: largohem

одлета повеќе

Види и: лета (несв.)
одлетаат
Вид збор: Глагол, свршен
Отпатува, напушти место со авион и сл.
Албански: fluturoj, largohem
Употреба: Транспорт

остави повеќе

остават
Вид збор: Глагол, свршен
Се оддалечи од нешто или од некого.
Албански: lë, largohem

прости повеќе

простат
Вид збор: Глагол, свршен
(се прости) Се раздели од нешто, се помири со некоја загуба.
Албански: largohem, përshëndetem
Употреба: Преносно значење , Разговорно