depress - онтологија

депримира повеќе

депримираат
Вид збор: Глагол, свршен и несвршен
Предизвика, предизвикува состојба на депресија.
Употреба: Медицина

мори повеќе

морат
Вид збор: Глагол, несвршен
мачи, притиска, тишти
Албански: mundoj, shtyp

најавне повеќе

Види и: јавне (св.)
најавнат
Вид збор: Глагол, свршен
Притисне, обземе, се најде во тешка состојба.
Албански: depresion
Употреба: Преносно значење

тишти повеќе

тиштат
Вид збор: Глагол, несвршен
притиска
Албански: shtyp
Примери:
Го тишти голема мака.