despise - онтологија

плука повеќе

плукаат
Вид збор: Глагол, несвршен
Искажува презир кон нешто.
Албански: përbuz
Употреба: Преносно значење

презира повеќе

Види и: презре (св.)
презираат
Вид збор: Глагол, несвршен
презре

презре повеќе

презрат
Вид збор: Глагол, свршен
Се однесе со презир кон некого или кон нешто.
Албански: përbuz
Примери:
Тие го презреа поради неговото лошо однесување.