diaper - онтологија

пелена повеќе

мн. пелени
Вид збор: Именка, женски род
Парче памучна ткаенина кое служи за повивање на бебе.
Употреба: Разговорно
Примери:
Дете во пелени.

пеленица повеќе

Види и: пелена (ж.)
пеленичка
Вид збор: Именка, женски род
пелена
Употреба: Хипокористика

повој повеќе

мн. повои
Вид збор: Именка, машки род
Платнена лента со која се престегнуваат пелените на мало дете.
Албански: shirit pelene
Тоа во што се повива новородено дете.
Албански: pelenë

ќече повеќе

мн. ќечиња
Вид збор: Именка, среден род
Долна пелена од такво платно.
Албански: pelenë
Примери:
Вид долна дебела пелена.