difficulty - онтологија

зорт повеќе

(едн.) зортот
Вид збор: Именка, машки род
мака, напор
Турски: zor Албански: kam zor, vështërsi
Употреба: Разговорно

потешкотија повеќе

мн. потешкотии
Вид збор: Именка, женски род
(обично мн.) проблем, тешкотија, препрека
Употреба: Разговорно

проблем повеќе

мн. проблеми
Вид збор: Именка, машки род
Тешкотија што се јавува во текот на некоја работа или при одвивањето на некој процес.
Албански: vështirësi

тешкотија повеќе

мн. тешкотии
Вид збор: Именка, женски род
мака, пречка
Примери:
Многу тешкотии имаме со него.