dine - онтологија

вечера повеќе

вечераат
Вид збор: Глагол, свршен и несвршен
Јаде вечера, последен оброк во денот.
Албански: darkoj
Употреба: Гастрономија

повечера повеќе

Види и: вечера (св. и несв.)
повечераат
Вид збор: Глагол, свршен
вечера
Употреба: Гастрономија

руча повеќе

ручаат
Вид збор: Глагол, свршен и несвршен
касне, јаде
Албански: han, kafshoj
Употреба: Дијалектен збор
Примери:
Слабо руча леб.