dinner - онтологија

вечера повеќе

мн. вечери
Вид збор: Именка, женски род
Оброк што се зема навечер.
Албански: darkë
Употреба: Гастрономија

довечера повеќе

Види и: вечера (св. и несв.)
довечераат
Вид збор: Глагол, свршен
Заврши со вечерата.
Албански: mbaroj me darkim
Употреба: Гастрономија

завечера повеќе

завечераат
Вид збор: Глагол, свршен
Почне да вечера.
Албански: fillon të darkoj
Употреба: Гастрономија
Вечера малку, набрзина.
Албански: darkoj pak, shpejt
Употреба: Гастрономија

провечера повеќе

Види и: вечера (св. и несв.)
провечераат
Вид збор: Глагол, свршен
Вечера набрзина, за кратко време.
Употреба: Гастрономија