diocese - онтологија

диецеза повеќе

мн. диецези
Вид збор: Именка, женски род
Кај православните, област под управа на владика, епископ - епископија; кај католиците, област под управа на бискуп - бискупија; кај протестантите, област под управа на парох - парохија.
Употреба: Религија

жупа повеќе

мн. жупи
Вид збор: Именка, женски род
Најмала административна единица на католичката црква.
Албански: administratë e vogël
Употреба: Црковен термин

надбискупија повеќе

мн. надбискупии
Вид збор: Именка, женски род
Диецеза, епархија на надбискуп.
Албански: kryepeshkopi
Употреба: Религија
Седиште, дом на надбискуп.
Албански: kryepeshkopi
Употреба: Архитектура и градба , Религија