diplomat - онтологија

дипломат повеќе

мн. дипломати
Вид збор: Именка, машки род
Висок службеник во надворешнополитичката служба што ја претставува својата држава во официјалните односи со други држави.
Албански: diplomat
Употреба: Дипломатија