disabled man - онтологија

сакатник повеќе

мн. сакатници
Вид збор: Именка, машки род
сакат човек
Употреба: Архаизам , Медицина
Примери:
(нар. поез.) Ти се молам, младо ти патниче, / подари ме мене сакатника.