disciple - онтологија

поклоник повеќе

мн. поклоници
Вид збор: Именка, машки род
Верник што оди на поклонение, што дава почит на свети места.
Албански: besimtar
Употреба: Религија

ученик повеќе

мн. ученици
Вид збор: Именка, машки род
следбеник
Албански: ndjekës, pasues