discussion - онтологија

дискусија повеќе

мн. дискусии
Вид збор: Именка, женски род
Расправа, претресување некое спорно прашање со цел да се дојде до правилно решение.
Албански: diskutim

договор повеќе

мн. договори
Вид збор: Именка, машки род
Советување, разговор за донесување заеднички одлуки.

расправија повеќе

Види и: расправи (св.)
мн. расправии
Вид збор: Именка, женски род
разговор, дискусија
Албански: bisedë, diskutim
Примери:
Без расправии.

советување повеќе

Вид збор: Именка, среден род
Заедничко разгледување на нешто.
Албански: këshillim
Примери:
Се свика советување по проблемите на школството.