disease - онтологија

болест повеќе

мн. болести
Вид збор: Именка, женски род
Нарушување на нормалните животни функции на организмот.
Албански: sëmundje
Употреба: Медицина

заболување повеќе

мн. заболувања
Вид збор: Именка, среден род
болест
Албански: sëmundje