dissect - онтологија

разглоби повеќе

разглобат
Вид збор: Глагол, свршен
Подробно објасни, расчлени.
Албански: zbërthej
Употреба: Преносно значење
Примери:
Убаво ги разглоби своите принципи.

раскости повеќе

раскостат
Вид збор: Глагол, свршен
За тело на човек или животно - растави на составни делови.
Албански: prish, çaj, coptoj

секција повеќе

мн. секции
Вид збор: Именка, женски род
Расечување на труп.
Албански: copëtoj
Употреба: Медицина

секцира повеќе

секцираат
Вид збор: Глагол, свршен и несвршен
Распори, распорува, расчлени, расчленува; анатомски препарира.
Употреба: Медицина