disturbance - онтологија

пертурбација повеќе

мн. пертурбации
Вид збор: Именка, женски род
Ненадејно растројство на редот, на нормалниот тек на појавите.
Албански: çrregullim

пречка повеќе

мн. пречки
Вид збор: Именка, женски род
Нарушување на приемот на радиосигнали.
Албански: çrregullim, pengesë
Употреба: Технологија